Print View

Eisner Awards Share the Wealth

Manga Gets More Attention

Published: 04/14/2008 12:00am
In New Teen Category

No single publisher dominated the nominations for the 2008 Eisner Awards.  Dark Horse led the pack with 12 outright nominations (and 4 shared), while traditional Eisner powerhouse DC Comics was right behind with 11 nominations (and 6 shared), followed by Marvel with 11 (and 2), Image Comics with 8 (and 1), and AdHouse Books with 6 (and 1).  Two companies, Oni Press and Drawn & Quarterly earned 5 nominations, while four publishers including Viz, Renaissance Press, Scholastic, and Sunday Press garnered four nods.  First Second, Archaia Studio Press, Hyperion and Top Shelf all earned three nominations.

 

Five creators received four nominations including James Sturm (Satchel Paige: Striking Out Jim Crow), Joss Whedon (Buffy, Astonishing X-men, Sugarshock), Fred Chao (Johnny Hiro), and Jimmy Gownley (Amelia Rules).  Chris Ware (Acme Novelty Library), Shaun Tan (The Arrival), and Jae Lee (Dark Tower) landed three nominations each.    

 

Japanese creators received an unprecedented level of attention in the 2008 Eisner nominations.  Takeshi Obata received a “Best Penciller” nod for his work on Death Note and Hikaru no Go (both from Viz Media), while Fumi Yoshinaga was nominated in the “Best Writer/Artist” category for Flower of Life (Digital Manga), Kiyohiko Azuma’s Yosbuba&! (from ADV) got a nomination in the “Best Publication for Kids” category, Naoki Urusawa’s masterful Monster (from Viz Media) was included in the prestigious “Best Continuing Series” category, Osamu Tezuka's Apollo's Song (from Vertical) made it into the "Best Archival Collection" category, and Fumiyo Kouno’s “Town of Evening Calm” (published by Last Gasp) received a “Best Short Story” nomination.

 

Six manga series were nominated in the manga-specific ‘Best U.S. Edition of International Material—Japan’ category including: Jiro Taniguchi’s The Ice Wanderer and Other Stories (Fanfare/Ponent Mon), Osamu Tezuka’s MW (Vertical), Taiyo Matsumoto’s Tekkonkinkreet: Black & White (Viz Media), Fumiyo Kouno’s Town of Evening Calm, Country of Cherry Blossoms (Last Gasp), Naoki Urusawa’s Monster (Viz Media), and Yuichi Yokoyama’s New Engineering (Picturebox).  In addition two manga-based volumes, Jason Thompson’s Manga: The Complete Guide (Del Rey) and Understanding Manga and Anime by Robin Brenner (Greenwood Publishing) received nods in the “Best Comics Related Books” category.

 

The 2008 Eisner Judging Panel, which added a new "Teen" category and came up with the nominations, included John Davis from Bookazine (distributors), Atom! Freeman (owner of Brave New World Comics in Santa Clarita, CA), Paul DiFillipo (science fiction and comic book author), Jeff Jensen (from Entertainment Weekly), and Eva Volin (supervising children’s librarian for the Alameda County Free Library, Alameda CA).  Ballots will be going out to comics creators, editors, publishers and retailers in late April, and the 2008 Eisner Awards will be announced on Friday July 15th at Comic-Con International in San Diego.

 

Here’s a complete list of the 2008 Eisner Award nominees:

 

Best Short Story

“Book,” by Yuichi Yokoyama, in New Engineering (PictureBox)

“At Loose Ends,” by Lewis Trondheim, in Mome #8 (Fantagraphics)

 “Mr. Wonderful,” by Dan Clowes, in New York Times Sunday Magazine (accessible online at www.nytimes.com/2008/02/16/magazine/funnypagesClowes.html)

“Town of Evening Calm,” by Fumiyo Kouno, in Town of Evening Calm, Country of Cherry Blossoms (Last Gasp)

“Whatever Happened to Fletcher Hanks?” by Paul Karasik, in I Shall Destroy All the Civilized Planets! (Fantagraphics)

“Young Americans,” by Emile Bravo, in Mome #8 (Fantagraphics)

 

Best Single Issue (or One-Shot)

Amelia Rules! #18: “Things I Cannot Change,” by Jimmy Gownley (Renaissance)

Delilah Dirk and the Treasure of Constantinople, by Tony Cliff (self-published)

Johnny Hiro #1, by Fred Chao (AdHouse)

Justice League of America #11: “Walls,” by Brad Meltzer and Gene Ha (DC)

Sensational Spider-Man Annual: “To Have or to Hold,” by Matt Fraction and Salvador Larroca (Marvel)

 

Best Continuing Series

The Boys, by Garth Ennis and Darick Robertson (Dynamite)

Buffy the Vampire Slayer, Season 8, by Joss Whedon, Brian K. Vaughan, Georges Jeanty, and Andy Owens (Dark Horse)

Naoki Urasawa’s Monster, by Naoki Urasawa (Viz)

The Spirit, by Darwyn Cooke (DC)

Y: The Last Man, by Brian K. Vaughan, Pia Guerra, and Jose Marzan, Jr. (Vertigo/DC)

 

Best Limited Series

Atomic Robo, by Brian Clevinger and Scott Wegender (Red 5 Comics)

Dark Tower: The Gunslinger Born, by Peter David, Robin Furth, and Jae Lee (Marvel)

Nightly News, by Jonathan Hickman (Image)

Parade (with Fireworks), by Michael Cavallaro (Shadowline/Image)

The Umbrella Academy, by Gerard Way and Gabriel Bá (Dark Horse)

 

Best New Series

Buffy the Vampire Slayer, Season 8, by Joss Whedon, Brian K. Vaughan, Georges Jeanty, and Andy Owens (Dark Horse)

Immortal Iron Fist, by Ed Brubaker, Matt Fraction, David Aja, and others (Marvel)

Johnny Hiro, by Fred Chao (AdHouse)

The Infinite Horizon, by Gerry Duggan and Phil Noto (Image)

Scalped, by Jason Aaron and R. M. Guéra (Vertigo/DC)

 

Best Publication for Kids

Amelia Rules! and Amelia Rules! Funny Stories, by Jimmy Gownley (Renaissance)

Star Wars: Clone Wars Adventures, edited by Jeremy Barlow (Dark Horse)

Mouse Guard: Fall 1152 and Mouse Guard: Winter 1152, by David Petersen (Archaia)

The Wall: Growing Up Behind the Iron Curtain, by Peter Sis (Frank Foster Books/Farrar, Straus & Giroux)

Yotsuba&!, by Kiyohiko Azuma (ADV)

 

Best Publication for Teens

Laika, by Nick Abadzis (First Second)

The Mighty Skullboy Army, by Jacob Chabot (Dark Horse)

The Annotated Northwest Passage, by Scott Chantler (Oni)

PX! Book One: A Girl and Her Panda, by Manny Trembley and Eric A. Anderson (Shadowline/Image)

Satchel Paige: Striking Out Jim Crow, by James Sturm and Rich Tommaso (Center for Cartoon Studies/Hyperion)

 

Best Humor Publication

Dwight T. Albatross’s The Goon Noir, edited by Matt Dryer (Dark Horse)

Johnny Hiro, by Fred Chao (AdHouse)

Lucha Libre, by Jerry Frissen, Bill, Gobi, Fabien M., Nikola Witko, Hervé Tanquelle et al. (Image)

Perry Bible Fellowship: The Trial of Colonel Sweeto and Other Stories, by Nicholas Gurewitch (Dark Horse)

Wonton Soup, by James Stokoe (Oni)

 

Best Anthology

Best American Comics 2007, edited by Anne Elizabeth Moore and Chris Ware (Houghton Mifflin)

5, by Gabriel Bá, Becky Cloonan, Fabio Moon, Vasilis Lolos, and Rafael Grampa (self-published)

Mome, edited by Gary Groth and Eric Reynolds (Fantagraphics)

Postcards: True Stories That Never Happened, edited by Jason Rodriguez (Villard)

24Seven, vol. 2, edited by Ivan Brandon (Image)

 

Best Digital Comic

The Abominable Charles Christopher, by Karl Kerschl, www.abominable.transmission-x.com

Billy Dogma, Immortal, by Dean Haspiel, www.deanhaspiel.com/immortal.html

The Process, by Joe Infurnari, www.theprocesscomic.com

PX! By Manny Trembley and Eric A. Anderson, www.pandaxpress.com

Sugarshock!, by Joss Whedon and Fabio Moon, http://www.myspace.com/darkhorsepresents?issuenum=1&storynum=2

 

Best Reality-Based Work

Laika, by Nick Abadzis (First Second)

The Magical Life of Long Tack Sam, by Ann Marie Fleming (Riverhead Books/Penguin Group)

Satchel Paige: Striking Out Jim Crow, by James Sturm and Rich Tommaso (Center for Cartoon Studies/Hyperion)

Sentences: The Life of MF Grimm, by Percy Carey and Ronald Wimberly (Vertigo/DC)

White Rapids, by Pascal Blanchet (Drawn & Quarterly)

 

Best Graphic Album—New

The Arrival, by Shaun Tan (Arthur A. Levine/Scholastic)

Bookhunter, by Jason Shiga (Sparkplug Books)

Essex County, vols. 1-2: Tales from the Farm/Ghost Stories, by Jeff Lemire (Top Shelf)

Exit Wounds, by Rutu Modan (Drawn & Quarterly)

Percy Gloom, by Cathy Malkasian (Fantagraphics)

 

Best Graphic Album—Reprint

Agents of Atlas Hardcover, by Jeff Parker, Leonard Kirk, and Kris Justice (Marvel)

Gødland Celestial Edition, by Joe Casey and Tom Scioli (Image)

James Sturm’s America: God, Gold, and Golems, by James Sturm (Drawn & Quarterly)

Mouse Guard: Fall 1152, by David Petersen (Archaia)

Super Spy, by Matt Kindt (Top Shelf)

 

Best Archival Collection/Project—Comic Strips

(The Complete) Dream of the Rarebit Fiend, by Winsor McCay (Ulrich Merkl)

Complete Terry and the Pirates, vol. 1, by Milton Caniff (IDW)

Little Sammy Sneeze, by Winsor McCay (Sunday Press)

Popeye, vol. 2: Well Blow Me Down, by E. C. Segar (Fantagraphics)

Sundays with Walt and Skeezix, by Frank King (Sunday Press)

 

Best Archival Collection/Project—Comic Books

Amazing Spider-Man Omnibus, vol. 1, by Stan Lee and Steve Ditko (Marvel)

Apollo’s Song, by Osamu Tezuka (Vertical)

The Completely MAD Don Martin, by Don Martin (Running Press)

Daredevil Omnibus, by Frank Miller and Klaus Janson (Marvel)

I Shall Destroy All the Civilized Planets! by Fletcher Hanks (Fantagraphics)

 

Best U.S. Edition of International Material

The Arrival, by Shaun Tan (Arthur A. Levine/Scholastic)

Aya, by Marguerite Abouet and Clement Obrerie (Drawn & Quarterly)

Garage Band, by Gipi (First Second)

I Killed Adolf Hitler, by Jason (Fantagraphics)

The Killer, by Matz and Luc Jacamon (Archaia)

 

Best U.S. Edition of International Material—Japan

The Ice Wanderer and Other Stories, by Jiro Taniguchi (Fanfare/Ponent Mon)

MW, by Osamu Tezuka (Vertical)

Naoki Urasawa’s Monster, by Naoki Urasawa (Viz)

New Engineering by Yuichi Yokoyama (PictureBox)

Tekkonkinkreet: Black & White, by Taiyo Matsumoto (Viz)

Town of Evening Calm, Country of Cherry Blossoms, by Fumiyo Kouno (Last Gasp)

 

Best Writer

Ed Brubaker, Captain America, Criminal, Daredevil, Immortal Iron Fist  (Marvel)

James Sturm, Satchel Paige: Striking Out Jim Crow (Center for Cartoon Studies/Hyperion)

Brian K. Vaughan, Buffy the Vampire Slayer (Dark Horse); Ex Machina (WildStorm/DC), Y: The Last Man (Vertigo/DC),

Joss Whedon, Astonishing X-Men (Marvel); Buffy the Vampire Slayer (Dark Horse)

Brian Wood, DMZ, Northlanders (Vertigo/DC); Local (Oni)

 

Best Writer/Artist

Jeff Lemire, Essex County: Tales from the Farm/Ghost Stories (Top Shelf)

Rutu Modan, Exit Wounds (Drawn & Quarterly)

Shaun Tan, The Arrival (Arthur A. Levine/Scholastic)

Chris Ware, Acme Novelty Library #18 (Acme Novelty)

Fumi Yoshinaga, Flower of Life; The Moon and Sandals (Digital Manga)

 

Best Writer/Artist—Humor

Kyle Baker, The Bakers: Babies and Kittens (Image)

Fred Chao, Johnny Hiro (AdHouse)

Brandon Graham, King City (Tokyopop); Multiple Warheads (Oni)

Eric Powell, The Goon (Dark Horse)

James Stokoe, Wonton Soup (Oni)

 

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team

Steve Epting/Butch Guice/Mike Perkins, Captain America (Marvel)

Pia Guerra/Jose Marzan, Jr., Y: The Last Man (Vertical/DC)

Jae Lee, Dark Tower: The Gunslinger Born (Marvel)

Takeshi Obata, Death Note, Hikaru No Go (Viz)

Ethan Van Sciver, Green Lantern: Sinestro Corps (DC)

 

Best Painter or Multimedia Artist (interior art)

Ann-Marie Fleming, The Magical Life of Long Tack Sam (Riverhead Books/Penguin Group)

Eric Powell, The Goon: Chinatown (Dark Horse)

Bryan Talbot, Alice in Sunderland (Dark Horse)

Ben Templesmith, Fell (Image); 30 Days of Night: Red Snow; Wormwood: Gentleman Corpse (IDW)

 

Best Cover Artist

John Cassaday, Astonishing X-Men (Marvel); Lone Ranger (Dynamite)

James Jean, Fables (Vertigo/DC); The Umbrella Academy (Dark Horse); Process Recess 2; Superior Showcase 2 (AdHouse)

J. G. Jones, 52 (DC)

Jae Lee, Dark Tower: The Gunslinger Born (Marvel)

Jim Lee, All Star Batman and Robin the Boy Wonder (DC); World of Warcraft (WildStorm/DC)

 

Best Coloring

Jimmy Gownley, Amelia Rules! (Renaissance)

Steve Hamaker, Bone, vols. 5 and 6 (Scholastic); Shazam: Monster Society of Evil (DC)

Richard Isanove, Dark Tower: The Gunslinger Born (Marvel)

Ronda Pattison, Atomic Robo (Red 5 Comics)

Dave Stewart, BPRD, Buffy the Vampire Slayer, Cut, Hellboy, Lobster Johnson, The Umbrella Academy (Dark Horse); The Spirit (DC)

Alex Wald, Shaolin Cowboy (Burlyman)

 

Best Lettering

Jared K. Fletcher, Catwoman, The Spirit (DC); Sentences: Life of MF Grimm (Vertigo/DC)

Jimmy Gownley, Amelia Rules! (Renaissance)

Todd Klein, Justice, Simon Dark (DC); Fables, Jack of Fables, Crossing Midnight  (Vertigo/DC); League of Extraordinary Gentlemen: The Black Dossier (WildStorm/DC); Nexus (Rude Dude)

Lewis Trondheim, “At Loose Ends,” Mome 7 & 8 (Fantagraphics)

Chris Ware, Acme Novelty Library #18 (Acme Novelty)

 

Special Recognition

Chuck BB, Black Metal (artist, Oni)

Matt Silady, The Homeless Channel (writer/artist, AiT/PlanetLar)

Jamie Tanner, The Aviary (writer/artist, AdHouse)

James Vining, First in Space (writer/artist, Oni)

 

 

Best Comics-Related Periodical/Journalism

Comic Art #9, edited by Todd Hignite (Buenaventura Press)

Comic Foundry, edited by Tim Leong (Comic Foundry)

The Comics Journal, edited by Gary Groth, Michael Dean, and Kristy Valenti (Fantagraphics)

The Comics Reporter, produced by Tom Spurgeon and Jordan Raphael (www.comicsreporter.com)

Newsarama, produced by Matt Brady and Michael Doran (www.newsarama.com)

 

Best Comics-Related Book

The Art of P. Craig Russell, edited by Joe Pruett (Desperado)

The Artist Within, by Greg Preston (Dark Horse)

Manga: The Complete Guide, by Jason Thompson (Del Rey Manga)

Meanwhile . . . A Biography of Milton Caniff, by R. C. Harvey (Fantagraphics)

Reading Comics: How Graphic Novels Work and What They Mean, by Douglas Wolk (Da Capo Press)

Understanding Manga and Anime, by Robin Brenner (Libraries Unlimited/Greenwood Publishing)

 

Best Publication Design

(The Complete) Dream of the Rarebit Fiend, designed by Ulrich Merkl (Ulrich Merkl)

Complete Terry and the Pirates, designed by Dean Mullaney (IDW)

Heroes, vol. 1, designed by John Roshell/Comicraft (WildStorm/DC)

Little Sammy Sneeze, designed by Philippe Ghielmetti (Sunday Press)

Process Recess 2, designed by James Jean and Chris Pitzer (AdHouse)

Sundays with Walt and Skeezix, designed by Chris Ware (Sunday Press)

 

Hall of Fame

Judges’ Choices: R. F. Outcault, Major Malcolm Wheeler-Nicholson

 

Nominees (4 will be selected by voters):

Matt Baker

John Broome

Reed Crandall

Rudolph Dirks

Arnold Drake

George Evans

Creig Flessel

Graham Ingels

Mort Meskin

Tarpe Mills

Gilbert Shelton

George Tuska

Mort Weisinger

Len Wein

Barry Windsor-Smith

 
 
Singer Pulls Out of WonderCon
And Other Thursday Developments
The ripple effects of the lawsuit spread far and wide on Thursday.